2011. szeptember 26., hétfő - Ablonczy Áron |
Házicsoportok
Egy ötlet a korosztálykülönbség áthidalására, az őszinteség mélyítésére és kapcsolatok építésére.
Minden IFI-ben probléma a korosztály különbség. Erre gyakran az a lelkészek lépése, akkor hozzunk létre külön Ifjúsági csoportokat. Így alakulnak meg a korosztályos IFI-k. A kisifi, minifi, kifi, nagyifi és egyéb elnevezésű csoportok. Mindez jó, és a rendszerrel nincs is baj. Mi mégis egy új, svájci mintájú IFI felépítési rendszert osztunk meg itt, az ötlettárban. A rendszer két alappillére: IFI közös alkalom mindenki számára, és házicsoport korosztályosan bontva. Ez persze feltételez két dolgot:
1 Az IFI olyan nagy, hogy kívánja a kisebb részekre bomlást.
2 Az Ifjúságban van hajlandóság és igény hét közben 2x is találkozni. Ebben az esetben az IFI fix napon van a házicsoportok pedig a többi hétköznapok egyikén egymástól függetlenül. Míg az IFI-n közösen mindenki találkozik, addig a házicsoportokon csak kis csoportokban folyik az ige tanulmányozása. A kettő nem rivális, hanem partneri kapcsolatban áll egymással.
Miért más a házicsoport mint az IFI?
A házicsoport egy bensőségesebb, közösségibb csoportosulás melyben az őszinteség és a „nappalis”, „templom mentes” helyszín lételemek. Előnye, hogy a kislétszám (6-9 fő) miatt kialakul egy közösség, ami hétről hétre erősödik. Ez barátságokat, kapcsolatokat épít, a barátságok pedig őszinte beszélgetéshez vezetnek. Az őszinte beszélgetés pedig mélyebb, tartalmasabb együttléthez vezet. További előnye, hogy a saját korosztályával lehet a fiatal. Mert mint tudjuk, az Ifjúsági korosztály a 16-30 évesekig terjed, és ezen belül valószínűsíthetjük, hogy a 24 évesnek és a 16 évesnek nem azonosak az érdeklődési körei.
A házicsoportok tematikája akár közös, akár független is lehet egymástól. Stílusa és menete is akkor a legjobb, ha a benne levők alkotják meg az alapszabályait. Fontos tudnivaló, hogy nem vezérnek, de felelősnek érdemes kijelölni egy a korosztálynál idősebb hívő fiatalt aki a csoport vezetője. Az alkalmak alapvetően beszélgetésre épülnek, így nem igényelnek vezetőt, a vezető személye itt az alkalmak megrendezésének biztosítása végett fontosak.
Nem utolsó sorban, a házicsoportok úgymond elviszik az IFI-t az otthonokba. Így a szülők, családtagok láthatják, hogy pontosan kisgyermekük miben is vesz részt, hoygan zajlik az ifjúság élete és még misszióvá is válhat a kezdeményezés.
Végül fontosnak tartjuk kiemelni, hogy nem kérdőjelezzük meg az IFI szükségességét, sőt kiemeljük fontosságát és nagy közösségi előnyeit! Nem a helyett, hanem annak segítésére ajánljuk ezt a strukturális bevált módot. A házicsoportok a fiatalok segítésére, és Isten kapcsolatuk elmélyítésére alkalmas lehetőség.
Copyright © 2008 Parókia Portál, Minden jog fentartva.
Látogatók ma: 48, összesen: 1536441