2013. december 11., szerda - Nagy Dávid Nyomtat Elküld Olvasási nézet

Evangélizációs stílusok

Te hogyan mondod tovább az örömhírt? Voltak, akiket így tudtál megszólítani? Lehet, hogy másként kellene? Egy könyv kis váza most kedvet adhat az átgondolásra.

 

Nemrég kezembe került Bill Hybels How to Become a Contagious Christian („Hogyan lehetünk ragályos keresztyének") című könyve. Ebben az író hat különböző evangélizációs stílust mutat be. Mindegyiknek részletezi az erősségeit, gyengeségeit és mindegyikre hoz egy bibliai példát.

Egyik evangélizációs stílus sem igaz minden helyzetben mindenkire. Ha mindenkit egy skatulyába akarunk tenni, azzal valószínűleg egy életre elvesszük a kedvét az evangélizálástól. S ha egy nem hívő személy felé kizárólag egyetlen stílust vagyunk hajlandók alkalmazni, könnyen megeshet, hogy Krisztustól inkább távolabb visszük, mint hozzá közelebb.

Az alábbiakban egy rövid összefoglalót olvashatunk a különböző stílusokról. Remélem, hogy saját stílusunk megismerése segít majd abban, hogy erősödjön az Istenbe vetett hitünk, és hogy azt mások előtt is egyre bátrabban felvállaljuk.

  1. A Konfrontáló: Sajnos a visszaélések miatt nagyon sokakban negatív kép alakult ki erről az evangélizálós stílusról. Senki sem veszi szívesen, ha valaki neki szegezi a kérdést: „Te már megtértél?" Azonban ez a stílus egyértelműen jelen van az egész Bibliában. Péter is ezt használja, mikor a tömeghez beszél pünkösd után.
    1. Bibliai példa: Péter (ApCsel 2)
    2. Bibliavers: „Hirdesd az igét, állj elő vele, akár alkalmas, akár alkalmatlan az idő, feddj, ints, biztass teljes türelemmel és tanítással." (2Tim 4,2)
    3. Erősségek: magabiztos, lényegre törő, bátor, határozott, egyenes
    4. Tanácsok:
  1. Legyél érzékenység a másik iránt!
  2. Hagyd őt is kibontakozni a beszélgetés során!
  3. Figyelj oda arra, amit a másik fél mond!
  4. Kérdezd meg egy barátod, hogy ő mennyire lát bátornak/figyelmesnek beszélgetésekben!

 

  1. Az Invitáló: Sokak ezt a stílust érzik legközelebb magukhoz. Mikor a samáriai asszony hazaszalad, meghívja a barátait, hogy „jöjjenek és lássák" Jézust. Ugyan ki ne örülne egy ilyen meghívásnak?
    1. Bibliai példa: az asszony a kútnál (Jn 4)
    2. Bibliavers: „Akkor az úr ezt mondta a szolgájának: Menj el az utakra és a kerítésekhez, és kényszeríts bejönni mindenkit, hogy megteljék a házam." (Lk 14,23)
    3. Erősségek: vendégszerető, elkötelezett, meggyőző, nyitott
    4. Tanácsok:
  1. Gondold végig, hogy kit melyik gyülekezeti alkalomra hívsz!
  2. Ne csüggedj, ha elutasítják a meghívásod!
  3. Ha lehet, adj meghívót is, ami a fontosabb információkat tartalmazza!
  4. Ha az alkalom után felmerült benned egy építő ötlet, bátran jelezd a szervezők felé!

 

  1. A Szolgáló: Dorkászról azt olvassuk, hogy mindennapjait a kedvesség karitatív szolgálat jegyében töltötte. Gyakran ez a tartós, látható szeretet az, amely megolvasztja a nem hívők szívét.
    1. Bibliai példa: Tábita (Dorkász - ApCsel 9)
    2. Bibliavers: „Úgy ragyogjon a ti világosságotok az emberek előtt, hogy lássák jó cselekedeteiteket, és dicsőítsék a ti mennyei Atyátokat." (Mt 5,16)
    3. Erősségek: türelmes, cselekvő szeretet, kevésbé jelentős feladatokat is szívvel-lélekkel végez
    4. Tanácsok:
  1. Ne becsüld alá a munkád fontosságát!
  2. Ne vállald túl magad!
  3. A maga idejében legyél kész szavakkal is vallást tenni Jézusról!
  4. Vigyázz, hogy a szolgálataidat ne erőltesd másokra!
  5. Kérd Istent, hogy nyissa meg a szemed arra, hogy hogy szolgálhatsz másokat!

 

  1. A Bizonyságtévő: Talán ez a stílus áll hozzánk legközelebb. Mikor a hatóságok megkérdezik a vakot, akit Jézus meggyógyított, hogy vajon Jézus jó vagy rossz ember-e, kitér a válasz elől. „Csak annyit tudok" mondja „hogy eddig vak voltam, de most már látok". A vakhoz hasonlóan mi is megoszthatjuk másokkal mindazt, amit átéltünk Jézussal.
    1. Bibliai példa: a vak ember (Jn 9)
    2. Bibliavers: „Amit tehát láttunk és hallottunk, azt hirdetjük nektek is, hogy nektek is közösségetek legyen velünk: a mi közösségünk pedig közösség az Atyával és az ő Fiával, a Jézus Krisztussal." (1Jn 1,3)
    3. Erősségek: jó kommunikációs készség, jó hallgató, őszintén felvállalja a hibáit, meglátja a kapcsolatot saját és mások élete között
    4. Tanácsok:
  1. Ne állj meg egy történet elmondásánál - a cél, hogy történeted hallva a hallgatóid is elgondolkozzanak a saját életükön!
  2. Ne úgy beszélj a történetedről, mintha az unalmas vagy hétköznapi lenne!
  3. Gyakorolj, hogy egyre gördülékenyebben tudd elmondani a történeted!
  4. Igyekezz mindig friss, aktuális példákkal gazdagítani a történeted!
  5. Ügyelj arra, hogy Krisztus és az evangélium legyen a történet központjában!

 

  1. A Barátkozó: Talán ezt a stílust a legkönnyebb használni. Mátét mindenki megvetette, mert vámszedő volt. Megtérése után egy nagy partit rendezett, ahová meghívta a vámszedő barátait, hogy ők is találkozzanak Jézussal. A kapcsolatait arra használta, hogy másokat Krisztushoz vezessen.
    1. Bibliai példa: Máté (Lk 5:29)
    2. Bibliavers: „Az erőtleneknek erőtlenné lettem, hogy megnyerjem az erőtleneket: mindenkinek mindenné lettem, hogy mindenképpen megmentsek némelyeket." (1Kor 9,22)
    3. Erősségek: beszédkészség, kapcsolatorientált, együttérző, érzékeny, odafigyel másokra, meglátja mások szükségeit
    4. Tanácsok:
  1. Vigyázz, hogy nehogy a kapcsolataid fontosabbakká váljanak, mint az igazság! Mindannyian bűnösök vagyunk, és szükségünk van Jézusra.
  2. Ne hagyd magad elhalmozni a barátaid szükségeivel!
  3. A kapcsolataid építése közben ne feledd, hogy az elsődleges cél, hogy Jézushoz vezesd őket!
  4. Légy türelmes - a kapcsolatok kialakulásához idő kell!
  5. Igyekezz olyan közösségi eseményeket szervezni, amelyeken keresztül új barátokra tehetsz szert!
  6. Gyakorold magad az örömhír elmondásában, hogy mikor alkalom nyílik rá, felkészült légy!

 

  1. Az Érvelő: E stílus a logikus érvelésen alapszik. Szeret különböző kérdésekről és ötletekről beszélgetni. A beszélgetések sokszor a „Te mit gondolsz erről?" kérdésből indulnak ki. Pál is ezt a stílust használta, mikor Athénban, az akkori gondolkodás központjában a görögökkel vitatkozik.
    1. Bibliai példa: Pál (ApCsel 17)
    2. Bibliavers: „Ellenben az Urat, a Krisztust tartsátok szentnek szívetekben, és legyetek készen mindenkor számot adni mindenkinek, aki számon kéri tőletek a bennetek élő reménységet." (1Pt 3,15)
    3. Erősségek: elemző, szeret vitázni, logikus, kíváncsi
    4. Tanácsok:
  1. Vigyázz, hogy ne ragadj le a tudományos vitáknál!
  2. Ne feledd, hogy az, hogy a hozzáállás legalább ugyanolyan fontos, mint az üzenet!
  3. Ügyelj arra, hogy a vitából ne veszekedés legyen!
  4. Szánj időt a felkészülésre!
  5. Az érzelmi oldaladra is figyelj! Kérdezd meg az embereket a mindennapi életükről is!

 

Forrás:

-        http://www.pcbc.org/jeffsblog/?p=1064

-        http://in-him.com/styles-worksheet.pdf

(Az eredetei csak angol nyelven olvasható.)

 

Közreadja: Szabó Viktor

Csatolt dokumentumok:

Copyright © 2008 Parókia Portál, Minden jog fentartva.

Impresszum / Kapcsolat

Látogatók ma: 52, összesen: 1578189

  • 2025. május 15., csütörtök

    Valamilyen mozgásformát találjunk magunknak, ami a mindennapjaink része lesz és örömmel tölt el – kéri klienseitől és most az olvasóktól is Kálmán Ist...
  • 2025. május 14., szerda

    A Mindenki Születésnapja Alapítvány célja minden megfogant emberi élet szépségének és méltóságának a védelme, melyhez kapcsolódóan idén is megszervezi...
  • 2025. május 14., szerda

    A Bibliamúzeum Kontraszty László alkotásait bemutató időszaki tárlatán egy-egy különleges előadó kalauzolja a látogatókat.
  • 2025. május 14., szerda

    Mitől ilyen szorongó a mai generáció? Mi fokozza és mi csökkenti a szorongásukat? A Rálátás podcast hatodik adását ajánljuk.
  • 2025. május 13., kedd

    Harminc éve szentelték fel a Pécs-Kertvárosi Református Egyházközség templomát. A lelki sivárság meghaladásáról, az erőn felüli szolgálatról és kéteze...
  • 2025. május 13., kedd

    A tanfolyam időpontja és helyszíne: 2025. július 6-26., Budapest, az Egyházkerület székházában (1092 Budapest, Ráday utca 28).
  • 2025. május 13., kedd

    Beiktatták szolgálatába Beidek Endre mányi lelkipásztort.
  • 2025. május 11., vasárnap

    Folytatódott a nehezebb helyzetben lévő gyülekezetek konzultációja Dunamelléken.
  • 2025. május 09., péntek

    Tudunk-e várakozni, vágyakozni, örülni, tudunk-e az ég felé tekinteni? Gondolatok és képek Rómából, a pápaválasztás apropóján.
  • 2025. május 08., csütörtök

    tiszteletes úr, arkangyalok zuhannak az égből! – Hegedűs Gyöngyi novellája